۱۳۹۱ آبان ۲۷, شنبه

استفاده ی درست، بدون شناخت کامل

این همه وسیله که داریم استفاده می کنیم، از زیپ شلوار گرفته تا بند کفش، لباسشویی، یخچال و کامپیوتر، آیا مخترعین همه ی این وسایل رو می شناسیم؟ به احتمال زیاد نه. حتی اگر بدونیم هر وسیله ای رو چه کسی اختراع کرده، آیا زندگی نامه ی کامل اون شخص رو می دونیم؟! بازم به احتمال زیاد نه.
اما آیا برای استفاده از این وسایل، به شناخت کامل سازنده و مخترعشون نیاز داریم؟ قطعاً نه!
اگرچه اطلاع از زندگینامه ی مخترعان و افراد متحوِّل کننده ی جامعه برای ما بسیار مفیده و چه بسا خیلی هم به ما کمک کنه، اما استفاده ی درست از وسایل یه مسئله ی جداگانه هست که خیلی مهمّه.

در مورد طبیعت و نعمت های اون هم همین طوره، اگرچه ما شناخت کاملی نسبت به آفریننده ی جهان نداریم (که حتی خود پیامبران هم گفتن که شناخت کاملی نداشتن) ولی با این حال هیچ مشکلی برای استفاده ی درست از منابع طبیعت وجود نداره و این به نفع خود ماست که از چیزها درست استفاده کنیم و هر نوع سوءاستفاده ای، مطمئناً قبل از هر چیز به ضرر خودمون تموم خواهد شد...

ما حتی در مورد ساز و کار طبیعت هم اطلاع کاملی نداریم، ولی با این حال هم چنان می تونیم از اون بهره مند بشیم و با استفاده ی درست، همیشه از مواهب طبیعت برخوردار باشیم. بعضی ها حتی چیزای شناخته شده تر مثل الکتریسیته رو هم به طور کامل درک نمی کنن، اما با این حال از دستاوردهاش استفاده می کنن و مثل هر انسان بقیه از لامپ و سایر وسایل الکتریکی استفاده می کنن.
البته کنجکاوی یکی از بهترین احساسات و غرایز انسانیه و چه بهتر که آدم در مورد همه چیز کنجکاو باشه، اما تا زمانی که جواب قانع کننده ای برای یک چیزی پیدا نکرده، خوشبختانه همچنان می تونه از اون چیز برخوردار باشه و لذت ببره. این نکته ی اصلیه...

باشد که رستگار شویم!

هیچ نظری موجود نیست: